Nasze narządy zmysłów odbierają bodźce ze środowiska zewnętrznego. Neurony czuciowe przekazują zarejestrowaną informację do ośrodkowego układu nerwowego i to dopiero tam – w naszym mózgu dochodzi do skomplikowanego procesu integracji sensorycznej, czyli interpretacji, syntezy i przetwarzania sygnałów napływających ze wszystkich zmysłów. Każdy z nas posiada właściwy dla siebie próg wrażliwości na bodźce z własnego ciała oraz ze środowiska zewnętrznego – odbieramy więc świat w różny sposób. U osób wysoko wrażliwych zapachy, smaki, dotyk, dźwięki, natężenie światła, a także impulsy pochodzące z receptorów czucia głębokiego i narządu równowagi są rejestrowane dużo silniej. W przypadku podwrażliwości – próg ten jest znacznie obniżony. Zaburzenie to może dotyczyć zarówno jednego zmysłu, jak i kilku z nich.
Na czym polegają zajęcia integracji sensorycznej w naszej Pracowni w Toruniu?
- obserwujemy, rozglądamy się i podziwiamy,
- wąchamy i smakujemy,
- słuchamy i tworzymy dźwięki,
- dotykamy przedmiotów o różnych cechach i fakturach: ciepłych, zimnych, miękkich, twardych, gładkich, szorstkich, mokrych, suchych,
- tańczymy, huśtamy się i balansujemy, próbując złapać równowagę.
Podczas zajęć terapeutycznych w naszej Pracowni w Toruniu chcemy zaangażować wszystkie zmysły, w celu usprawnienia przekazywania rejestrowanych wrażeń sensorycznych tak, aby rozwój dziecka mógł przebiegać harmonijnie.